Dzięki liberalizacji zasad wymiany walut na rynku oraz szybkiemu rozwojowi sektora usług finansowych w internecie możliwe stało się zakładanie internetowych platform oferujących wymianę walut bez wychodzenia z domu.
Kantory internetowe a rynek walut
Pozwolenia wydawane podmiotom gospodarczym chcących zajmować się wymianą walut za pośrednictwem serwisów internetowych, szybko wprowadziły ostrą konkurencję pomiędzy nimi i tradycyjnymi kantorami, znajdującymi się w lokalach. Dokonujące transakcji kantory o tradycyjnej organizacji funkcjonowania na rynku tracą wciąż swój udział w rynku wymiany pieniądza, ponieważ kursy w kantorach internetowych są znacznie bardziej atrakcyjne dla osób podejmujących się wymiany zagranicznej waluty na inną. Platformy internetowe nie ponoszą kosztów wynajmowania pomieszczeń do obsługi klienta ani kosztów otwierania kolejnych oddziałów w celu zwiększenia swojego rynku. Serwisy internetowe zaoszczędzone pieniądze mogą przeznaczyć na działania marketingowe i promocyjne, a dzięki podstawowej zasadzie, jaką jest ogólnodostępność internetu, ich rynkiem zbytu może być cały kraj. Podstawowe różnice w funkcjonowaniu obydwu modeli prowadzenia biznesu przewalutowania wymienione powyżej, decydują o fakcie, że kursy w kantorach internetowych są o wiele intratniejsze dla klientów. Najwięksi gracze na rynku internetowych operacji walutowych mają już znacznie większą bazę klientów i obroty niż największe tradycyjne kantory, czy nawet banki oferujące wymianę obcych walut.
Odpowiednie podejście do klienta oraz zagwarantowanie mu jak najszybszego i bezpiecznego wykonania operacji finansowych sprawiły, że kantory internetowe są aktualnie potęgą na polskim rynku walut. Wprowadzenie konkurencji na rynkach finansowych w postaci serwisów internetowych z pewnością spodobało się ich klientom, którzy mają teraz dostęp do atrakcyjniejszych warunków sprzedaży i kupna walut.