You are currently viewing Mata edukacyjna dla dziecka

Mata edukacyjna dla dziecka

Dzieci od samego urodzenia, uczą się każdego dnia nowych rzeczy. Najpierw odbywa się to poza ich świadomością, a potem robią to świadomie. Ich mózgi są jak małe gąbki, które chłoną wiedzę z otaczającego je świata, dlatego ważna jest wszechstronna stymulacja.

Jak wyglądają maty edukacyjne?  

mata baby mixKiedy dziecko jest w okresie noworodkowym i niemowlęcym, świat poznaje z pozycji leżącej na plecach, lub ewentualnie na brzuszku. To ważny etap w jego rozwoju, bo ćwiczy mięśnie grzbietu i klatki piersiowej, aby wkrótce móc zacząć samodzielnie siadać, a potem chodzić. W pierwszych miesiącach życia, dziecko poznaje świat za pomocą zmysłu dotyku i wzroku. Aby pomóc dziecku w rozwoju motorycznym, konieczna jest mata baby mix, na której dziecko może leżeć na pleckach, albo na brzuszku. Jest ona wykonana z miękkiego materiału, najczęściej w kształcie kwadratu, lub koła, na którym są namalowane przeróżne kolorowe postacie, lub kształty, które mają stymulować wzrok malucha. Nad głową dziecka znajdują się liczne zabawki, które może ono dotknąć, lub nawet wziąć do buzi, gdyż w tym okresie, dziecko bada przedmioty za pomocą języka. Mogą to być małe, pluszowe przytulanki, grzechotki, gryzaki, albo lusterka. Niektóre maty, posiadają pozytywkę, albo grające i szeleszczące elementy, które bardzo interesują dzieci. Matę baby mix najlepiej rozłożyć na płaskim i twardym podłożu, gdyż dziecko powinno leżeć tylko na takiej powierzchni ze względu na nieukształtowany jeszcze kręgosłup. Mata świetnie nadaje się na prezent.

Zabawki przyczepione do ramion maty, są umieszczone na takiej wysokości, aby dziecko samodzielnie mogło ich dotknąć ręką, albo stopą. Niektóre maty pełnią funkcję kojca, gdyż ich boczki można zapiąć na wysokości około dziesięciu centymetrów i zabezpieczyć malucha przed sturlaniem.