Czerwono-złoty metal, który można łatwo obrabiać i wyciągać w druty to miedź. Tradycyjnie był to jeden z metali używanych do produkcji monet, obok srebra i złota. Jest to jednak najczęstsza z tych trzech, a zatem najmniej ceniona. Wszystkie monety amerykańskie są teraz stopami miedzi, a metale strzeleckie zawierają również miedź.
Zastosowanie miedzi – przewody i podkładki
Większość miedzi jest wykorzystywana w urządzeniach elektrycznych, takich jak okablowanie i silniki. Jest tak dlatego, że bardzo dobrze przewodzi ciepło i energię elektryczną i może być wyciągany w przewody. Ma również zastosowanie w budownictwie, na przykład pokrycia dachowe i instalacje hydrauliczne i maszynach przemysłowych takich jak wymienniki ciepła. Siarczan miedzi jest szeroko stosowany jako trucizna rolnicza i jako środek algobójczy w oczyszczaniu wody. Związki miedzi, takie jak roztwór Fehlinga, są używane w testach chemicznych do wykrywania cukru. Miedź jest niezbędnym elementem w organizmie człowieka. Dorosły człowiek potrzebuje około 1,2 miligrama miedzi dziennie, aby pomóc enzymom przenosić energię w komórkach. Nadmiar miedzi jest jednak toksyczny. W przeciwieństwie do ssaków, które wykorzystują żelazo w hemoglobinie do transportu tlenu wokół swoich ciał, niektóre skorupiaki używają kompleksów miedzi. Podkładki miedziane służą do rozłożenia ciężaru śruby na większym obszarze lub w celu uniknięcia poluzowania się jej pod wpływem wibracji. Nie zawsze jednak stosowanie podkładek jest konieczne.
Miedź metal występuje naturalnie, ale zdecydowanie największym źródłem są minerały. Jest powszechnie stosowana w wielu dziedzinach od setek lat. Miedź jest uzyskiwana z rud i minerałów poprzez wytapianie, ługowanie i elektrolizę. Głównymi krajami produkującymi miedź są Chile, Peru i Chiny.